JAK PŘEČKAT SE PSEM OHŇOSTROJ

Ztrach z ohňostroje je u psů vcelku běžný. Bojí se nečekaného neznámého hluku, záblesků světla. Dokonce i zdánlivě sebevědomý pes se může třást a zmateně pobíhat vlivem bujarých oslav. Dobrou zprávou je, že existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste mu pomohli ohňostroj zvládnout.

Trénink na ohňostrojPokud máte čas na přípravu na ohňostroj (například ten novoroční), nabízí se jednoduchý postup, jak psa na tyto zvuky uvyknout.

  • Najděte si nějaký záznam ohňostroje, třeba tenhle.


  • Několikrát za den přehrajte takové video o minimální hlasitosti.


  • Spojte zvuk ohňostroje s nějakou odměnou nebo činností, kterou má váš pes rád (čmuchání, jídlo, drbání, poslušnost,...).


  • Postupně přidávejte na intenzitě zvuku. Pokud váš pes jeví známky neklidu, zvuk uberte a opakujte pohodové aktivity.


  • Opakujte, dokud váš pes nesnáší zvuky ohňostroje bez zjevného strachu.
Když už není čas na tréninkExistují i způsoby, jak zmírnit strach z ohňostroje, zejména u psů, kteří na něj nemají přehnaně silnou reakci.

  • Chovejte se normálně. Dělejte jako by nic. Už vaše představa, že se pejsek musí strašně trápit v něm tuto obavu vyvolá. Stane se totiž, že na něj kvůli tomu začnete mluvit konejšivým hlasem, začnete ho více hladit, drbat, chovat. Tímto nestandardním chováním v něm vyvoláváte obavu z něčeho co se právě děje, protože to musí být hrozné, když ho takhle konejšíte. A co se děje nestandardního? Ohňostroj....


  • Sami na ohňostroj nereagujte. Když v úžasu letíte honem k oknu a pak se díváte na ty rány a záblesky, stane se psí obava ještě horší. Seďte v klidu a dál se dívejte na televizi, jakoby venku třeba jenom pršelo.


  • Omezte zvuky zvenku. Zavřete všechna okna a dveře. Moderní plastová okna velmi dobře doléhají a venkovní zvuk ztlumí. Můžete také pustit televizi nebo rádio více nahlas, pustit klimatizaci nebo větrák v místnosti (pokud pes tyto zvuky zná a vnímá je pozitivně). Přehlušíte tak venkovní rachot.


  • Nenuťte psa opustit jeho komfortní zónu. Dovolte mu se schovat tam, kde se cítí bezpečně - v jeho pelíšku, kleci nebo třeba pod postelí. Nenuťte ho tuto zónu opustit kvůli tomu, aby si na zvuky a záblesky ohňostroje uvykl tím, že k nim bude blíž. To může způsobit jedině to, že se stane bojácnějším do budoucna a v daném okamžiku agresivnějším i vůči vám.


  • Pes má snahu posuzovat venkovní chování podle páníčka. Určitě jste si všimli pro pejska v nových situacích jeho tázavého pohledu na vás. Podle toho, jak se chováte vy, se zařídí i on. Když nereagujete, mnohdy se vrátí do svého pelíšku a klidně usne.


V případě opakované těžké fobie z ohňostroje, se poraďte se svým veterinářem. Ten může předepsat léky proti úzkosti, případně sedativa. Nicméně léky by měly být řešení jenom pro tento ohňostroj. Jakmile skončí, začněte pracovat na socializaci a potlačení úzkosti. Správným tréninkem, ideálně pod dohledem trenéra, naučíte psa ten další ohňostroj přečkat ve větším klidu.


Jaká je vaše zkušenost?