JAK V ZIMĚ PEČOVAT O PSÍ TLAPKY

V zimním období je potřeba věnovat zvýšenou pozornost péči a ošetřování psích tlapek. Ty jsou vystaveny riziku vysušení, popraskání, mrazu, posoleným chodníkům, bolestem způsobeným pořezáním ledovými krystalkami, případně sněhovým nábalům na tlapkách. Naštěstí pomocí několika tipů se tomu všemu dá čelit.

Nejprve připravte tlapky samotné. Základním pravidlem je zkrátit srst v meziprstí co nejvíce tak, aby se nedotýkala země. Tím zamezíte tvorbě sněhových kuliček, které při chůzi způsobují pejskům nepříjemné pocity až bolest.

Před odchodem na procházku aplikujte tenkou vrstvu mastného krému. Po návratu z venčení osušte prokřehlé tlapy, omyjte je vlažnou vodou, zkontrolujte, zda jsou polštářky v pořádku, poté je osušte a opět nakrémujte, abyste předešli vysušení.

Mezi chovateli často používaná Indulona není v zimním období vhodná. Je lépe ji používat v létě, kdy mohou být polštářky naopak extrémně vysušené z rozpálených chodníků. Indulona obsahuje poměrně velké množství vody, která v mrazech pokožku naopak může poškodit.

Jiným způsobem ochrany tlapek jsou psí botičky. Vypadají trošku jako ponožky, mají protiskluzovou úpravu na podrážce a bývají opatřeny páskem proti sklouznutí z nohy. Botičky pomáhají udržet tlapky v suchu, zabrání tvorbě námrazků mezi prsty a ochrání je před solí použitou na očištění chodníků od sněhu. Pejskům se zpočátku nošení botiček nelíbí. Proto je nutné pejsky nejprve na jejich nošení zvyknout. Toho dosáhnete klasickou metodou zvykání: navlékněte botičky několikrát, na krátkou dobu, ještě doma. Chvalte je, odměňte pamlskem a postupně prodlužujte dobu, po kterou je necháte nazuté. Po několikátem nasazení teprve vyrazte ven.


Jaká je vaše zkušenost?