JAK OCHRÁNIT ZAHRADU PŘED PSEM

Pes provozuje několik destruktivních činností, které mají vliv na kvalitu prožitku z pěkné zahrady.

Fenky
Fenky jako takové jsou vcelku nedestruktivní. Pozorujeme pouze 2 věci - kolečka svěží trávy v trávníku, která pohnojená čůráním jsou sytější, vzrostlejší a živější.

Psi
Očůrávání a značkování je prostě v genech a děje se všude. Intenzivním pozorováním jsme zjistili, že značkování probíhá ponejvíce po hranicích pozemku, takže všechny "vnitřní" rostliny, zelenina, květiny, barák jsou uchráněny. Trpí pouze živé ploty a rostliny v záhoncích podél plotu. Rychlou fintu jsme vymysleli v podobě kamenů, které dáváme před záhonky tak, aby byly první na ráně. Ukázalo se, že to je super řešení, a tak máme počůrané pouze kameny a kmeny na začátku záhonků a dál už nic. Jednoduché a geniální.

Oba
U našich fenek jsme pozorovali výrazné zahradnické sklony v přesazování čerstvě vysazených rostlinek. Holt čerstvá hlína voní a láká. A tak se někdy čerstvě zasazné kytičky přestěhovali do úplně jiného koutu zahrady. A asi to nebude jenom výsada fenek, že by nějak milovaly zahradničení víc než psi.

Hrabou a hrabou - my s tím naštěstí žádné problémy na naší zahradě nemáme, ale kamarádi hlásí vyloženě zdatné horníky a hraboše. Po návratu z práce vidí výsledky usilovného hrabání po zahradě (a nemusí jít o snahu podhrabat se pod plotem). Asi tak nějak ze zábavy. Trpíte tím také? Jak s tím bojujete? Máte všude beton?


Jaká je vaše zkušenost?