Přetahovaná

Psi milují přetahovanou. Přetahovanou o cokoliv. Je to projev jejich zděděných pudů. Přetahování lanem je duševní a tělesné cvičení pro vašeho psa. Je to také skvělý způsob, jak posílit pouto mezi člověkem a psem. Nicméně u této hry zejména je nutné pamatovat, že existují pravidla hraní si se psy, která by měly být dodržována, aby hra byla hrou a nestalo se nějaké neštěstí pramenící ze souboje o dominanci ve smečce.Než začnete hrát tuhle hru, ujistěte se, že váš pes rozumí povelu Pusť!.

Pro přetahování mějte hračku/hadr/lano, které je určené pouze ke hře. Neberte věci běžné potřeby. Hračka by měla být odolná a pružná. Nejlepší hračky jsou obvykle vyrobeny z gumy nebo podobného materiálu a mají pohodlný úchyt, který udrží vaše ruce mimo psí tlamu.

Zahrajte si ve velkém prostoru bez rušivých vlivů, nepořádku nebo nebezpečných předmětů. Venku je to skvělé, ale krása přetahované je, že si můžete hrát i v interiéru, pokud máte trochu prostoru.

Při hraní přetahované může váš pes nadšením začít vrčet. To je normální, protože hra sama o sobě v nich probouzí lovecké pudy. Je však důležité, abyste svého psa nepřemotivovali. Pokud pes stále vrtí ocasem, je mírné zavrčení v pořádku. Pokud se pes v míře motivace "ulovit" hračku dostal příliš daleko, je fajn dát si chvilku pauzu. Můžete si zkusit třeba základní povely - Sedni!, Lehni!.

Pokud se psí zuby dostanou do jakéhokoliv kontaktu s vámi, je vhodné přestat si hrát okamžitě. Zavelte Pusť! a odejděte s hračkou alespoň na 30 vteřin. Pokud se pes uklidní, můžete si následně začít hrát znovu.

Při hraní přetahované může váš pes vyhrát. To posiluje jeho sebedůvěru a odměňuje ji. Nicméně, když zlobí, měli byste vy být ten/ta, kdo skončí s hračkou v ruce a odnáší si ji domů.

Tuhle hru mohou spolu hrát i dva psi - v případě, že jsou na sebe zvyklí z běžného života. Hrát by si měli pod vaším dozorem a platí stejná pravidla - v nejlepším přestat.


Hrát přetahovanou se svým psem může být velmi obohacující zkušenost. Je psychicky i fyzicky stimulující pro vašeho psa, a docela dobré cvičení pro vás!


Jaká je vaše zkušenost?