JAK NAUČIT PSA PLAVAT

Plavání je pro psa příjemná aktivita zejména během léta, kdy se teplota pohybuje v těch vyšších částech teploměru. Plavání posiluje celkové svalstvo, pohybový a dýchací aparát, slouží jako ideální podpora případné rehabilitaci po úrazech a zraněních.

Naučit psa plavat chce ve většině případů trpělivost a počítejte, že se při výcviku namočíte i sami. Ideální pro nácvik je teplé letní odpoledne, kdy je pobyt ve vodě sám o sobě příjemný.

Začínejte na místech, kde sami dobře stačíte a můžete psa doprovázet. Zcela jistě nepraktikujte jakékoliv nucení a násilí (házet psa do vody apod.). Pes si pak k vodě vytvoří negativní zážitek a nikdy už ho do vody ani k vodě nedostanete. Naopak - snažte se ho motivovat, aby do vody vstoupil sám. Použijte k tomu míčky, pamlsky, sami sebe. Cákejte kolem sebe vodu, volejte, výskejte, házejte piškoty, míček, klacek. Málokdy se povede psa naučit plavat první den tréninku. Chce to trpělivost a opakování.

Pes se vždy snaží i ve vodě "jít", co to jde. V první fázi tedy "šlape vodu" - předníma packama cáká co to jde, zadníma jde ještě většinou po dně. Postupně zjistí, že když se položí, lépe rozloží váhu a zaplave se mu lépe. Tomuto psímu zjištění můžete pomoci podporou vaší ruky v oblasti bříška (lehce nadnášet).

Nám se jako finta osvědčila "piškotová cestička" - od břehu stále hlouběji, poslední v hloubce. Pejsek udělal 2-3 tempa, otočil se a mazal ke břehu. Zjistil však, že to dokáže a postupně už pro něj nebyl problém zvládnout i větší vzdálenost.

Pokud se budete snažit podél psa plavat,počítejte se škrábanci na zádech, kdy se pejsek bude snažit na vás vysápat jako na záchranný ostrůvek.


Jaká je vaše zkušenost?