Venčení psa

Venčení je váš velký úkol a psí velká radost. Slouží za prvé k ukonejšení fyziologických potřeb psa, za druhé k obveselení a pohrání si. Krátké ranní a večerní hygienické procházky by měly střídat dlouhé (alespoň hodinové, několikakilometrové) doslova výlety, aby se pejsek protáhnul, proběhnul, unavil a pobavil se.

Venčení a procházky by měly mít pravidelný režim. To pomůže pejskovi zorientovat se v průběhu dne a nastavit vyprazdňovací procesy. Na tento rytmus si navykne a neměli byste mu ho zásadně měnit. Předem si proto rozvrhněte pravidelné intervaly vašich procházek. Vyrážejte ráno, než jdete do školy nebo do práce, odpoledne po návratu a pak třeba znovu večer. To záleží částečně na vás, částečně na potřebách vašeho psa. Potřebami myslím také potřebu aktivit (pohybu, her), aby se unavil psychicky i fyzicky. Procházky musí mít pevný čas, nemusí mít však stálého průvodce, přenechejte část zodpovědnosti na členovi rodiny nebo kamarádů - spolubydlících.

Při venčení vždy psovi nasaďte obojek se psí známkou (případně obojek přímo se jménem), na které bude na vás kontakt. Pokud máte psa očipovaného, nezapomeňte zaregistrovat čip do národní databáze - pouze tak má čipování smysl.

S sebou byste měli mít vodítko, pamlsky, nějakou hračku. Pokud se pohybujete v městském prostředí, apeluji na vaši slušnost a potřebu mít s sebou sáček (sáčky) na bobiky.

Během venčení zkoušejte různé dovednosti (chůze u nohy, přivolání, přeskoky, odložení, aport,, nošení, přetahování, táhnutí, skoky, plazení, couvání), případně zabavte pejska nějakou hrou. Samotná změna místa venčení je také velkou vzpruhou a důvodem k radosti - spoustu nového čmuchání, nových zážitků, psích kamarádů. A nakonec i vás musí nudit chození po stále stejných místech, no né?

Snažte se nechat starosti, bolesti a špatné nálady za vámi, se psem vždy radostně! On vám to 1000x oplatí.


Jaká je vaše zkušenost?