VÝBAVA NA CESTOVÁNÍ SE PSEM

Pečlivě a dostatečně dopředu (a tedy v klidu) připravte výbavu na cestu se psem. Určitě pejskovi vezměte cestovní misku na vodu a láhev s čistou vodou; je vhodné mít možnost k lahvi přišroubovat rozprašovač – za horkých dnů vám bude pejsek věčný za osvěžující spršku celého kožíšku.

Pokud máte před sebou dlouhou cestu, uvažujte i o „útočišti“. Nemusí to být celý pelíšek. Stačí ručník, staré tričko a nejlépe plné vaší vůně. Pejska to uklidní, i když není moc psů, kteří v dopravním prostředku vydrží na jednom místě.

Pokud už máte zkušenost s potížemi způsobenými kinetózou, včas konzultujte problém s veterinářem, zajistěte si léky a hlavně je podávejte přesně podle návodu odborníka.

Nezapomeňte na náhubek – pejsek by měl na něj být zvyklý (jak naučit psa nosit košík), ne se s ním setkat poprvé v dopravním prostředku. Jestliže máte pejska malého plemene, který je zvyklý na přepravku, cestovní tašku nebo batůžek, můžete vypustit náhubek a o pohodlí pelíšku má také postaráno. Pozor, v přepravním řádu stojí, že přenoska musí mít nepropustné dno, takže když bude průvodčí až příliš důsledný, může vzniknout spor ohledně vhodnosti látkové tašky.

Na přecházení z jednoho dopravního prostředku do druhého je vhodnější klasické vodítko, ne samonavíjecí. Pes je blízko vás a nemůže se stát, že povolí pojistka a pejsek vběhne někomu pod nohy. Pro střední a velká plemena je vhodné přepínací vodítko, které si zapnete jako šerpu a tím si uvolníte ruce pro otvírání dveří, tašky a podobně.

Vezměte si dostatek sáčků na exkrementy, případně zvracení a vlhký hadr na úklid – nechcete po sobě nechat nepořádek.

Pro jistotu mějte s sebou i očkovací průkaz.


Jaká je vaše zkušenost?