JAK NALOŽIT PSA DO AUTA

Zejména u psů velkých plemen není naložení psa do auta snadné. Váha přes 30 kg dospělého jedince by vás měla už v jeho mládí začít trénovat nakládání psa na jeho místo ve voze. Naučte svého pejska včas nějaký pokyn pro samonaložení do auta a ušetříte si spoustu námahy. My jsme našeho psa naučili povel "Nalož!"

Jak na to? Nezačínejte příliš brzo. Pejsek by měl být schopen vyskočit - to znamená, aby si uměl zkoordinovat kroky a hlavě měl osvalené (zadní) nohy, aby si nenatloukl z důvodu, že nevyskočí dostatečně vysoko. To si určitě ověříte během tréninků základní dovednosti na kynologickém cvičišti skokem přes překážku. Začíná se pěkně odspoda a výcvikáři vám poradí, jak na věc.

Při nácviku naložení do kufru auta, můžete pejskovi pomoci tahem za obojek, případně popostrčením. Stačí 1-2x, pejsek to pochopí rychle. Taktéž se nám osvědčilo, nezačínat se skokem z místa, ale dejte možnost pejskovi nabrat trošku rychlosti poodstoupením 2-3 kroky. Při skoku do kufru vždy řekněte povel "Nalož!". Zájem pejska skočit do kufru podpořte vhozením pamlsku. S postupem času už vám bude stačit vydat jenom pokyn.

Pokud vám pejsek začne naskakovat do kufru auta, kdykoliv jej otevřete, zastavte ho povelem "Ne!". Jinak se vám začne stávat, že bude skákat do vašeho kufru i v době, kdy v něm ještě máte nákup, případně se začne samovolně nakládat i do kufrů aut jiných lidí. Důvodem pro naložení je váš pokyn, nikoliv fakt, že je otevřený zavazadlový prostor.


Jaká je vaše zkušenost?