HRA NA HLEDANOU

Nic složitého. Pes má čumák, kterej vyčmuchá i jehlu v kupce sena. Natož pak piškotu schovanou za polštářem na gauči. Každopádně je čmuchání zábava jak pro pejska tak pro páníčka. Pejsek hledá a je odměněn, páníček vymýšlí pořád zapeklitější skrýše a má radost, když na ni pejsek nakonec......přijde.

Začínali jsme s něčím voňavějším, co se lépe hledá - vepřové sušené plíce. Prostřídáváme s piškotama nebo s klasickým sušeným masem.

Základní jednoduché skrýše jsou třeba u zdi místností, za zárubněmi dveří, pod židlí zastrčenou pod stolem. Obtížnější stupeň je ve výškách - na topení, na sedáku židle, na parapetu, v květináči (pozor na stabilitu!), za polštářem, pod dekou. Nejobtížnější by se zdálo ve zhasnutých místnostech - ale to je jenom pro vás, kteří pejska kontrolujete. Ten hledá čumákem a světlo ke svému výkonu nepotřebuje. Ba naopak - když jsou skrýše příliš lehké, naučí se pejsek hledat pomocí očí - což není správně.

Mezi další finty, které jsme objevili, je třeba schovka ve sprchovém koutě. Tam se pejskovi moc nechce, protože ho tam obvykle koupeme, a tak by se téhle místnosti radši vyhnul. Super schovka na pamlsek je vedle ucha spícího partnera. No, jen si to zkuste!

Celá tahle hra je klasická stopovačka, pejsek ideálně čmuchá stopu, kudy jste bytem šel, když jste odměny ukládal. Psovi nejprve dejte povel zůstaň, pak vyražte po bytě uložit pamlsky. Sahejte na různá místa podél trasy vaší chůze, i když tam pamlsek nakonec nenecháte. Pejska tak zabavíte na delší dobu a donutíte více čmuchat. Když uložíte všechny pamlsky, vraťte se k pejskovi a na povel hledej ho vypusťte po vašich stopách.

Když s touhle hrou začínáte, hledejte nejdřív na malém území - v rámci jednoho pokoje, použijte hodně aromatický pamlsek a pejska hodně chvalte a výskejte radostí, když pamlsek najde. Postupně zvětšujte rajon a navyšujte obtížnost překážek.

Je to úžasné poslouchat, jak saje vzduch do nosu ve snaze najít další pamlsek, že?


Jaká je vaše zkušenost?